Generalne zasady dbania o pościel, obrusy i ręczniki

Dbajmy o pościel i obrusy jak Perfekcyjna Pani Domu:) – generalne zasady, które pozwolą długo cieszyć się ich pięknem i doskonałą jakością.

1. Czyszczenie na sucho lub na mokro

Aby utrzymać ekskluzywną pościel w jak najlepszym stanie najlepiej prać ją raz w tygodniu a zwłaszcza białą pościelą . Pranie doskonale wpływa na właściwości tkaniny czyniąc ją za każdym razem coraz milszą w dotyku, więc zalecamy prać tak często jak tylko tego potrzebujemy.

2. Sortujmy pranie

Najlepiej sortować pranie biorąc pod uwagę takie parametry jak rodzaj materiału z jakiego wykonane są produkty(bawełna, len), ich kolor (biel, jasne kolory, ciemne kolory ) oraz typ (pościel, ręczniki, obrusy).

3. Pranie w pralce

Haftowane pościele i obrusy są delikatne, dlatego aby je chronić i długo cieszyć się ich pięknym wyglądem zalecamy pranie pościeli wywiniętej na lewą stronę a obrusy po włożeniu do specjalnej siateczki na pranie

Po zakończeniu cyklu prania najlepiej jak najszybciej wyjąć pranie i wstrząsnąć tkaniny, aby zminimalizować zagniecenia i ułatwić prasowanie. Nigdy nie należy przepełniać bębna pralki.

4. Zakres temperatur prania

Zawsze należy stosować najniższą możliwą temperaturę wody: dla bieli maksymalnie 60 ° C, dla kolorów maksymalnie 40 ° C. Wbrew powszechnemu przekonaniu, dobrej jakości biała pościel nie musi być gotowana, zwłaszcza że nowoczesne detergenty pozwalają osiągnąć doskonałe rezultaty w niskich temperaturach. Przy większych zabrudzeniach dla uzyskania lepszego efektu prania, polecamy wstępnie namoczyć pranie (lub użyć programu” pranie wstępne”) zamiast zwiększać temperaturę wody.

5. Kurczenie

Wszystkie włókna naturalne kurczą się po wypraniu w wodzie. Procentowy skurcz wynosi od 3 do 10 %. Kurczenie zależy od włókien z jakich zrobiona jest tkanina i od temperatury wody używanej do prania. Im chłodniejszej wody używamy, tym lepiej dla domowych tekstyliów. Produkty które sprzedajemy w naszym sklepie są wykonane z najwyższej jakości bawełny o wysokiej odporności na kurczenie oraz uszyte z uwzględnieniem zapasu, tak aby zawsze pasowały na wybrany rozmiar kołder i poduszek. 

6. Detergenty

Ze względu na bezpośredni kontakt ze skórą oraz dbając o środowisko, polecamy do prania pościeli neutralne, płynne, biodegradowalne detergenty. Jeżeli pierzemy ręcznie i używamy proszku do prania upewnijmy się, że jest w pełni rozpuszczony zanim zanurzymy tkaninę w wodzie. Należy unikać stosowania detergentów zawierających wybielacze lub optyczne rozświetlacze. Środek wybielający może uszkodzić tkaninę oraz kolor, zaś rozświetlacze optyczne ze względu na obecność niebieskich cząstek mogą z czasem wpłynąć na kolor tkaniny .

7. Ręczniki i szlafroki

Tkaniny frotte wymagają prania przed pierwszym użyciem. Swoją maksymalną chłonność, miękkość i puszystość uzyskują po kilku praniach. Użycie płynu do płukania tkanin zwiększa miękkość tkanin frotte, ale należy go stosować oszczędnie gdyż nadmierna ilość zmniejsza ich chłonność.

8. Pościel a kosmetyki

Niektóre produkty do pielęgnacji skóry i włosów zawierają utleniacze, które mogą mieć wpływ na kolory. Przykładem mogą być kremy do twarzy z wysoką zawartością wit. C, która w zetknięciu z białym materiałem powoduje jego zażółcenie. Należy upewnić się, że takie produkty nie wejdą w bezpośredni kontakt z poszewkami na poduszki i pościel .

9. Wirowanie

Aby ułatwić sobie prasowanie, dla bawełny i lnu najlepiej użyć średniego cyklu wirowania czyli ok. 400-600 obrotów na minutę.

10. Suszenie

Każdy produkt należy wstrząsnąć przed powieszeniem aby ułatwić sobie prasowanie. Podczas suszenia w suszarce maszynowej nie wolno używać wysokich temperatur.

11. Prasowanie Polecamy prasować dobrym żelazkiem parowym, nie maglować. Najlepiej prasować pościel i obrusy kiedy są lekko wilgotne, wtedy łatwiej jest wygładzić wszelkie zagniecenia. Hafty prasujemy od lewej strony. Należy zawsze dopasować temperaturę do symbolu wskazanego na metce